רקמה, כרית ורפואה סינית

יצרתי כאן משהו שבוער בי, תרתי משמע:) משהו שמחבר את העבודה – המהות שלי ואת היצירה שלי (כן תחביב) 

היצירה היא חלק ממני, תקופות של סריגת סלסלות מחוטי בד, אח״כ התאהבתי במקראמה וכבר הרבה זמן שאני שקועה ברקמה… לומדת לאט לאט מהתבוננות בתמונות וסרטונים אבל לא ממש הכנסתי את זה לחיים שלי כי לא מצאתי חיבור אמיתי. עד שנתקלתי ברקמת sashiko כמובן שלא ידעתי שככה קוראים לה אבל התחלתי להתחקות אחר הסגנון עד שהגעתי למקור (שהוא יפני כמובן) 

מסתבר שזו רקמה יפנית עתיקה שהתחילה ונועדה לחזק בדי קימונו שהיו מאוד מיוחדים ביפן בשל האריג שלהם, לאט לאט התפתחו דוגמאות גאומטריות וסמלי משפחות רקומים על קימונו ובדים אחרים.

אני לא טובה לחפש ברשת עד שזה נוגע לדברים כאלה, הגעתי לסרטונים קסומים ביפנית והתחלתי ללמוד ולהעמיק. לא אלאה אתכם בפרטים אבל זו טכניקה של רקמה שונה לחלוטין מכל מה שראיתי והכרתי.

אכתוב פה את המרגש ביותר.

את המקשר כחוט השני בין הרקמה במחט הזו לבין המקצוע שלי במחט האחרת.

את הsashiko רוקמים על שני בדים יחד אני לא בדיוק יודעת למה אבל אני משערת שזה התחיל כדי לעבות את הבד ומה שיוצא מזה זה לא פחות מקסם. כי המקדימה והאחורה של העבודה זהות לחלוטין (כמעט לחלוטין) החשוב הוא ששתיהן יפות. אין צורך להסתיר את האחורה כי היא יפה ומדויק כמו המקדימה של העבודה ולעיתים קשה להבדיל ביניהם.

איך זה קשור לרפואה סינית?

אחד הדברים העיקריים בטיפול הראשון ובכלל זו האבחנה.  הלמידה לדעת לאבחן על פי מה שנראה בחוץ את הפנים. אבחנת דופק. אבחנת לשון. ואבחנות פנים וגוף.

הגוף מספר לנו בחוץ (בקדימה) את כל מה שקורה בפנים (האחורה) הקדימה והאחורה שלו זהים, עלינו רק לחדד את החושים להכיר וללמוד כדי לראות את זה. ניתן דוגמא: האיזור השפתיים מצביע על מערכת העיכול כל צבע מרקם פצע בו מראה לו את המיקום שמשהו קורה גם במעיים… לפעמים במיקום מדוייק. ברק השיער מרמז על מצב הריאות, קצת האף על מצב הלב …

אז sashiko מראה בטבעיות שאין הבדל בין החוץ לפנים, אנחנו אחד. אותי באופן אישי זה משחרר…אין לי מה להסתיר

עוד דבר מרגש ב sashiko, שהוא כל מהות הטיפול שלי! אין קשרים. כן, אין קשרים בכלל. כל מי שרוקמת יודעת שהמאחורה של הרקמה הוא בלגן אין סופי של שאריות חוטים וקשרים.. ופה אין קשרים ואין שאריות חוטים בכלל!

איך זה מהות הטיפול? התלונה הכי רווחת בקליניקה היא כאב. כאב לפי הרפואה הסינית הוא מקום שאין בו תנועה, אין בו זרימה. מדמים אותו לקשר.

המטרה שלי בטיפול היא לאפשר זרימה חופשית בגוף כמו נהר שזורם ומימיו צלולים, ככה אני רואה את זה בדמיוני שאני מרגישה את הדופק, כשאני דוקרת וכשאני נוגעת בטווינא. 

ברקמה הזו אין קשרים. החוטים נשארים בטכניקה ייחודית בין הבדים בין הטאכים ממשיכים את הזרימה הטבעית של הדוגמה…זה פורץ דרך בענייני, לא פחות.

 

עצם העשיה של הדבר הזה, בפועל, פעולת הרקמה עצמה כמו למשל יצירה של מגבת מטבח שככל הנראה תיקח לי שנה אבל ״התוצר״ לא העניין פה, בעצם היצירה אני משדרת לעצמי דרך הידיים עד ללב: זרימה, תנועה והרמוניה. וכל מי שתנגב את ידיה במגבת זו בזמן הכנת עלי גפן ממולאים (למשל:) תדבק בה זרימה חופשית. ככה אני מאמינה 

אז עד שמגבת המטבח תהיה מוכנה (אכתוב עליהן בהמשך) 

יצרתי משהו שבוער בי כבר הרבה זמן-

כרית המחזור 

חיבור מושלם בין היצירה שלי לקליניקה, כל כך הרבה נשים זקוקות לחום הזה, לרכות הזו של הכרית. יחד עם הרקמה זו יצירה שלמה ומשמחת שאני גאה להציג.

כרית המחזור היא כרית חימום ניתנת לחימום למיקרוגל. להקלה יעילה בכאבים עם דגש לכאבי ומיחושי מחזור.

כל הכרית עשויה עבודת יד פרי ידי מורכבת משתי שכבות של בדי כותנה מיוחדים. הבד העליון הינו בד אינדיגו כחול רקום בשיטת sashiko רקמה יפנית מסורתית בדוגמאות מיוחדות של פריחת הלוטוס יין ויאנג ומאורות השמיים היקרות מאוד לליבי, ומביאות את אנרגיית החום של היקום לבטן התחתונה השמש הפנימית והאישית שלנו.

בכתבים של הרפואה הסינית כתוב: ״במקום שאין תנועה יש כאב״ 

הכרית מביאה את החום והתנועה למקומות הרצויים עוזרת בהפגת כאב בדרך טבעית ויעילה.

היא נקראת כרית מחזור כי היא מתאימה בגודלה לבטן התחתונה, מעל הרחם לאפשר את התנועה של הווסת באופן הרמוני ושקט. 

אבל היא יכולה לשמש כל מקום בגוף שיש בו תחושה של קור ו/או איך כאב כגון כאבי מפרקים, כאבי גב ועוד

הכרית מלאה בחיטה, דגן בעל יש תכונות של הרגעת נפש.

מצאתי שהזרעים של החיטה הם בעלי יכולת אחיזה ושחרור איטיים של החום ובכך שומרים על החום לאורך זמן.

להוראות שימוש בכרית לחצו כאן

כל כרית היא מיוחדת במינה, נעשתה כולה בעבודת יד, ידי. משהו שאט אט נכחד מהעולם ואני שמחה וגאה לשמר.

הכרית היא עוד דרך עבורי לשלוח את הריפוי והמזור הלאה מחוץ לחדר הטיפולים,

ולאפשר לך לקחת חלק פעיל בהקלה טבעית על כאבים. וכאבי מחזור בפרט.

לפרטים נוספים והזמנות דברי איתי 

אודות המחבר

השארת תגובה